Технологія програмованого навчання



Клас: 7
Тема: Написання прислівників окремо, разом, через дефіс
Мета: домогтися усвідомлення учнями правил написання прислівників разом і окремо, формувати в них уміння знаходити відповідну орфограму, правильно писати слова з нею; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати, порівнювати мовні явища; ознайомити учнів з особливостями написання прислівників через дефіс; досягти практичного засвоєння ними правил написання прислівників через дефіс; збагачувати словниковий запас учнів.

1.Запишіть слова, знявши скісну лінію.
По/святковому, по/теперiшньому,по/материнському , по/українському, по/моєму; будь/куди, казна/коли, хтозна/скiльки, де/небудь, так/то, як/таки, якось/от, по/перше, швидко/швидко, зроду/вiку, тишком/нишком, рано/вранцi, бiльш/менш, сама/ самотою , де/не/де,  раз/у /раз, день/у/день,рік/у/рік , де/коли.

2. Опрацюйте теоретичний матеріал, складіть словниковий диктант із 24 прислівників  за вивченими правилами.

3. Спишіть прислівникові сполуки, виділені курсивом,  та запам’ятайте їх написання.
1). Разом пишуться прислiвники, утворенi поєднанням:
а) прийменника з прислiвником: вiдтодi, дотепер, занадто, назавжди, оскiльки, удвiчi;
б) прийменника з коротким прикметником: вручну, допiзна, засвiтла, злiва, нарiзно, полегеньку;
в) прийменника з числiвником: вшестеро, вперше, натроє, уп’ятьох, спершу;
г) прийменника із займенником: внiчию, нащо, передусiм, почiм,почому;
ґ) кiлькох прийменникiв із будьякою частиною мови: завширшки, знадвору, навколо, навздогiн, завчасно;
д) кiлькох основ (iз прийменником чи без нього): воднораз, достобiса, мимохiдь,нашвидкуруч, чимдуж;
є) прийменника з iменником:
безвiсти, безперестанку, безустанку, вбiк, ввечерi,ввiк, вволю, вголос, вгорi, вгору, вдалечинi, вдалечiнь, вдень, вiдразу, вкрай, вкупi,влад, внаслiдок, внизу, вночi, вплач, впору, врiвень, врозкид, врозлiт, врозсип, вряд, вслiд, всмак, вшир, довiку, доверху, догори, додолу, додому, докупи, заочi, запiвнiч, зараз, збоку, зверху, звiку, згори, ззаду, зiсподу, знизу, зозла, зранку, зроду, зсередини, iзвечора, набiк, наверху, навеснi, навилiт, навiк, навiки, нагору, надворi, назустрiч, наниз, напам’ять, напiвдорозi, напiдпитку, напоказ, напо ловину, напочатку, наприклад, насилу, наспiх, одвiку, поверх, повiк, поволi, позаду, поночi, посерединi, скраю, спiдлоба, спiдсподу, спереду, убiк тощо.
2). Окремо пишуться прислiвники,:
а) утворенi сполученням прийменника з повним прикметником або числiвником: в головному, в цiлому, в одному;
б) утворенi сполученням прийменника по iз збiрним числiвником: по п’ятеро, по десятеро.
в) прислiвниковi сполучення, в яких iменник зберiгає своє лексичне значення i граматичну форму (часто мiж ним i прийменником можна вставити означення):
без вiдома, без жалю, без кiнця, без ладу, без потреби, без промаху, без слiду, без смаку, без сумнiву, без толку, без тями, без угаву, без упину, без черги, в затишку, в мiру, в ногу, в обмiн, в обрiз, в позику, в цiлостi, до бiса, до вподоби, до краю, до ладу, до лиця, до обiду, до останку, до пари, до пори, до побачення, до пуття, до речi, з боку на бiк, з переляку, з розгону, за кордоном, за рахунок, на бiгу, на весну, на вибiр, на вiку, на диво, на добранiч, на жаль, на зло, на зразок, на льоту, на мить, на око, на прощання, на руку, на самотi, на свiтанку, на скаку, на славу, на смерть, на смiх, на совiсть, на сором, на ходу, над силу, не з руки, пiд боком, по змозі, по можливостi, по правдi, по сутi, по черзi, по честi, таким чином, тим часом, у виглядi, у вiчi, як слід тощо.

4. Пояснювальне письмо
Спишіть прислівники, розкриваючи дужки. Назвати орфограми. Які слова викликають у вас сумнів при наголошенні? Перевірити себе за словником.
Від(усюди), (во)віки, (в)решті(решт), всього(на)всього, (в)цілому,  (без)відома, (без)перестанку, (без)сумніву, (без)кінця(краю), (в)до(світа), (в)заперті, (в)затишку, (від) тепер, день(за)днем, (в)шосте, ген(ген), давним(давно), день(у)день, десь(то), (до)відома, (з)боку, (до)ладу, (до)нині, (до)ранку, (з)боку.
По/біч, по/близу, по/закону, по/змозі, по/знаку, по/верх, по/можливості, по/вік, по/волі, по/заду, по/правді, по/ночі, по/пліч, по/руч, по/совісті, по/сусідству, по/суті, по/ряд, по/середині, по/части, по/черзі, по/щирості.

Коментарі

Архів блогу

Популярні публікації

Зображення