Ігрова технологія


Мовознавчий квест

Технологія: ігрова.
Клас: 11
Тема:  Мовознавчий квест
Мета: Створити умови для систематизації та узагальнення знань, умінь і навичок з теми; активізувати знання гравців та контролювати їх, сприяти розвитку логічного і критичного мислення; розвивати вміння отримувати і використовувати інформацію;   вдосконалювати орфографічну та  пунктуаційну вправність, уміння аргументувати та використовувати складні речення у мовленні; розвивати усне і писемне мовлення учнів; виховувати любов до національних традицій, рідного краю, міста, повагу до минулого та сучасного.

Тип уроку: квест-урок
Обладнання: мультимедійна дошка, відеоролик «У тебе є вибір», картки, м’яч, ноутбук, олівці, фломастери.

Хід уроку:
I.   Організація класу.
Повідомлення про порядок проведення уроку.

ІІ. Повідомлення мети, очікування навчальних результатів, мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Діти, сьогодні ми з вами полинемо у світ мовознавства з позиції справжніх знавців мови, бо всі теми вже вивчені, опрацьовані, залишається лише показати свої знання і вміння у мовознавчому квесті. Ви знаєте, що вас чекає попереду ДПА+ЗНО. Ми вже опрацьовуємо з вами тестові завдання з мови і літератури, і ось настав час для роботи над  власним висловлюванням або твором. Коли пройдете всі завдання квесту, тоді ви знайдете 2 теми контрольного твору, який ми будемо писати на наступному уроці. Отже, працюємо в одній групі, колективно. Визначте, будь ласка,  капітана команди, дайте назву. Капітан записує у таблицю результати квесту кожного учасника для підведення підсумків.

ІІІ. Основна частина. Актуалізація навчальної діяльності.
1.    Квест№1 «Розділи мовознавства»
Поєднати розділи мовознавства.
Фонетика                                 походження слів
Графіка                                    лексичне значення слів
Орфографія                             вживання розділових знаків
Орфоепія                                 будова слова
Морфологія                             звуки мови
Синтаксис                                стилі мовлення
Лексикологія                            правила вимови слів
Фразеологія                              способи творення слів
Етимологія                                речення і словосполучення
Словотвір                                  букви мови
Пунктуація                                правила написання слів
Стилістика                                 частини мови    
Морфеміка                                фразеологізми
(будова слова)

2.    Квест №2 «Фонетично-графічний».
Гра « Закінчи правило».
1.    Фонетика – це розділ науки про мову, який … (вивчає звуки мови )
2.    Звук – це найменша …                      (одиниця мовлення)
3.    Звук позначають узятою в ….          (квадратні дужки)
4.    Звуки поділяються на ….                  (голосні та приголосні)
5.    Голосні звуки творяться з …            (голосу)
6.    Голосних звуків …                             (6)
7.    Приголосні звуки творяться з … і ….   (голосу і шуму)
8.    Приголосних звуків                        (32)
9.    Літера – це                                       (графічний знак)
10.Графіка – це розділ науки про мову, який …   (вивчає знаки письма)
11.Алфавіт – це розташовані у …           ( певному порядку літери)
12.Усього в українській мові … літери. (33)

3.    Квест№3 «Добав! Зміни!»
     Утворіть відомі слова з частиною фон:
         теле-               паті-                                         -окардіограма
         магніто-           си-                                           -оскоп
         мега-               радіотеле-                                -ограма
         мара-                                           ФОН            -ограф         -ендоскоп
         саксо-                                                               -окардіографія
         мікро-                                                               -отека
         дикто-             грамо-                                      -ометрія         -ема
         домо-              гено-                                         -іатрія           -іка
Для допитливих: фон – з грец. рhone - звук  
Оцінювання – за кількістю утворених слів. 
     
4.    Квест №4 «Морфологічний»
Завдання: створити гронування (творчий малюнок) на тему «Морфологія»
(працює вся команда, виступає той, кого назначить капітан).

5.    Квест№5 «Синтаксично-пунктуаційний».
Гра   “Так чи Ні”
1.    Словосполучення складається з головного і залежного слова.         
2.    Речення є вираженням думки.
3.    Граматична основа речення - це підмет і обставина.
4.    Звертання називає того, до кого звертаються.
5.    Просте речення може бути ускладнене: звертанням, вставними словами, однорідними членами речення, дієприкметниковим зворотом і дієприслівниковим зворотом.
6.     Прості речення бувають тільки двоскладними.
7.    Другорядні члени речення – додаток, означення, обставина.
8.    Речення поділяються на прості і тверді.
9.    Складні речення поділяються на сполучникові і безсполучникові.
10. Сполучникові речення поділяються на складносурядні і складно підсильні.
11. Складнопідрядні речення бувають:  зясувальні, означальні, обставинні.
12. Типи односкладних речень: означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові, безособові; називні.

6.    Квест №6 «Орфографічний тренінг з мячем»
- Працюємо з мячем. Під час проведення гри-розминки передаєте мяч товаришу і називаєте слово на певну орфограму за викликом. Орфограми: апостроф, правопис префіксів роз-, без-, с-, з-, пре-, при-, прі-, слова з Ь знаком, слова, в яких спрощення не відбувається.

7.    Квест № 7 «Сенкан»
Завдання: Скласти сенкан до слова мова за схемою:
1.    Слово.
2.    Три прикметника про поняття
3.    Чотири дієслова про поняття.
4.    Вислів (вираз, прислівя, приказка).
5.    Синонім до слова або порівняння.

ІV. Підсумок квесту.
V. Рефлексія.
1.    Метод «Мікрофон».
Учитель: Висловіть свої ви враження
                В уявний мікрофон
                Про сьогоднішній урок.
                Щоб легко вам було відповідати,
                В анкету не забувайте підглядати.

                                   Рефлексійна анкета.
На уроці я:
                     дізнався ...
                  повторив ...
                       навчився ...
                            зрозумів
2.    Оцінки за урок.
VІ. Домашнє завдання. Підготуватися до написання контрольного твору на обрану тему: «У чому сенс життя?» або «Мій життєвий вибір».

Таблиця результатів проведення квесту.

Прізвище учня
Квест№1
Квест№2
Квест№3
Квест№4
Квест№5
Квест№6
Квест№7
Результат
 1









2









3









4









5









6









7









8









9











Коментарі

Архів блогу

Популярні публікації

Зображення